İstifa etmeyin yer değişikliğini kabul etmeyen İşçinin tazminat zaferi

İşveren İş Hukuku ve İş Mevzuatına göre yasal hakları ödenmediği için işverenle uzlaşamadı. Tam aksine işveren işçiyi yasal haklarını aradığı için işten çıkarttı. Daha sonrasında işçiyi ikna etmeye çalışan işveren tüm dil dökmelere rağmen kendisine verilen az tazminat ve işçi hakları ücretlerini kabul etmeyip yasal hakları için Konyar Hukuk Bürosuna giderek hukuki değerlendirme sonunda dava açmaya karar vermiştir. Dava sonunda işçiye 130,000,00 TL kıdem, ihbar, fazla mesai, yıllık izin gibi işçilik hakkı çıktı.

İstifa etmeyin yer değişikliğini kabul etmeyen  İşçinin tazminat zaferi
  • 14 Şubat 2019, Perşembe 18:31

Türkiye de ki genel anlamda birçok işçi işverenlerin tatlı sözlerine, tehdit vari konuşmalarına kanan işçilerin haklarını aramadığı herkes tarafından bilinmektedir. Bir diğer konu ise işçiler ‘’ ben uğraşamam, bir şey elde edemem, patronun güçlü avukatları vardır’’ deyip istifa ederek işten çıkmaktadırlar. Aslında tüm bunlar gerçek dışıdır. İşçinin kasıtlı olarak kusuru olmadıkça işveren iş kanunu ve mevzuatını ihlal etmesi halinde işçi tek taraflı olarak sözleşmesini feshederek tazminatını alabilir. Çünkü işverenin sığınacağı bir liman yoktur. Dolayısı ile işçinin kesinlikle istifa olayını gündemden çıkartması gerekmektedir. İşverenin işçiyi işten çıkartması halinde işçi burada ihbar ve kıdem gibi işçilik alacaklarını talep hakları doğacaktır. Ayrıca işveren işçiyi işten çıkartması durumunda işçiye ihbar tazminatını ödese dahi işçi işe iade davası açarak 4-8 aylık maaşı tutarında tazminata hak kazanabilmektedir. İşçilerin istifa hususunu gündemlerinden çıkartmaları ve kesinlikle unutmaları gerekir. Bırakın işveren işçiyi çıkartsın. Şayet işçi için iş çekilmez bir hal aldı ise veyahut işçi işten çıkmak istiyor ise İş Kanunu 24. Maddesine göre sözleşmeyi feshederek çıkması durumunda ilerde dava açarak bütün alacaklarını alır. Konu hakkında İş Hukuku alanında uzmanlaşmış hukukçularımıza başvurabilirsiniz. İş kazaları, meslek hastalıkları, trafik kazaları, işçilik alacaklarına ilişkin hukuk servislerimizden gerekli yardımı alabilirsiniz.. Vatandaşların özellikle danışman veya benzeri şirketlerden uzak durmasını tavsiye ederiz. Avukatlarla direk görüşülmesi daha sağlıklı olacaktır. Paylaştığımız mahkeme kararında bir işyerinden çıkan ücretin birçok işçiye yol gösterici olduğunu unutmayarak, yargılamaların uzun sürmesine bakmayıp biraz sabrederek emeklerinizin karşılığını alabilirsiniz. Sizlerin aramadığınız hakkınız, aile ve çocuklarınızın nafakasıdır. Emeğinize sahip çıkın. Yasal haklarınızı aramanız için hukuki açıdan destek içinse bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Abdurrahman KONYAR

İş-Sosyal Güvenlik Hukuku Hesap & Bilirkişilik


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık