Devlet memurlarının hediye alma yasağı

Kamu görevlilerinin; yürüttükleri hizmetleri adalet ve hakkaniyet anlayışı içinde tarafsızlık, eşitlik, açıklık ve dürüstlük ilkelerine bağlı kalarak ifa etmesi, halkın nazarında devlet memuruna, dolayısıyla devlete duyulan itibar ve güven duygusuna zarar verecek davranışlardan kaçınması başta gelen ödev ve sorumluluklarındandır.

Devlet memurlarının hediye alma yasağı
  • 18 Haziran 2022, Cumartesi 10:41

İş sahiplerinden menfaat beklentisi içine girmek ve hediye kabul etmek ise adalet ve eşitlik ilkeleri içinde ve tarafsız olarak hizmet vermeyi güçleştirmektedir.

657 Sayılı Kanunun "Hediye alma, menfaat sağlama yasağı" başlıklı 29'uncu maddesinde :

"Devlet memurlarının doğrudan doğruya veya aracı eliyle hediye istemeleri ve görevleri sırasında olmasa dahi menfaat sağlama amacı ile hediye kabul etmeleri veya iş sahiplerinden borç para istemeleri ve almaları yasaktır." denilmekte,

13 Nisan 2005 tarih ve 25785 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri İle Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" in "Hediye alma ve menfaat sağlama yasağı" başlıklı 15'inci maddesinde ise:

"Kamu görevlisinin tarafsızlığım, performansım, kararını veya görevini yapmasını etkileyen veya etkileme ihtimali bulunan, ekonomik değeri olan yada olmayan, doğrudan yada dolaylı olarak kabul edilen her türlü eşya ve menfaat hediye kapsamındadır.

Kamu görevlilerinin hediye almaması, kamu görevlisine hediye verilmemesi ve görev sebebiyle çıkar sağlanmaması temel ilkedir.

Kamu görevlileri, yürüttükleri görevle ilgili bir iş, hizmet veya menfaat ilişkisi olan gerçek veya tüzel kişilerden kendileri, yakınları veya üçüncü kişi veya kuruluşlar için doğrudan doğruya veya aracı eliyle herhangi bir hediye alamazlar ve menfaat sağlayamazlar.

Kamu görevlileri, kamu kaynaklarını kullanarak hediye veremez, resmi gün, tören ve bayramlar dışında, hiçbir gerçek veya tüzel kişiye çelenk veya çiçek gönderemezler; görev ve hizmetle ilgisi olmayan kutlama, duyuru ve anma ilanları veremezler.'" denilmektedir.

Aynı Yönetmeliğin ekinde bulunan Kamu Görevlileri Etik Sözleşmesiyle, her kamu görevlisi görevini; görevle ilişkisi bulunan hiçbir gerçek veya tüzel kişiden hediye almadan, maddi ve manevi fayda veya bu nitelikte herhangi bir çıkar sağlamadan, herhangi bir özel menfaat beklentisi içinde olmadan yerine getirmeyi taahhüt etmektedir.

Hiçbir kamu görevlisi mesai saati içinde veya dışında görevinden dolayı hediye kabul

etmeyecek, hediye paketinin kamu binalarına girmemesi için kapıdaki nöbetçi memurluğundan itibaren gerekli tedbirler alınacak, hediye sahibinin giriş için ısrarı halinde, kurum amiri bilgilendirilecektir.

Ayrıca arazi ve şantiyede çalışan personel de yeme-içme ve barınma giderlerini, kurumu ile birlikte kendisi çözecek, kişisel ihtiyaçlar vatandaşın üzerine yüklenmeyecektir.

Genelge tüm memurlara imza karşılığı tebliğ edilecek ve sıralı amirlerce konu titizlikle takip edilecektir.

Bilgi ve gereğini rica ederim.

HABERE AİT VIDEO


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık