Sendika ve odalardan ortak eylem: Baskı, sömürü ve mafya düzenine teslim olmayacağız

İstanbul'da KESK, DİSK, TMMOB ve İstanbul Tabip Odasından ortak basın açıklaması: "Baskı, sömürü ve mafya düzenine teslim olmayacağız."

Sendika ve odalardan ortak eylem: Baskı, sömürü ve mafya düzenine teslim olmayacağız
  • 10 Haziran 2021, Perşembe 18:55

KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Tabip Odasının çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde toplanan kitle "Baskı, sömürü ve mafya düzenine teslim olmayacağız" diyerek basın açıklaması düzenledi.Eyleme HDP Milletvekili Musa Piroğlu, KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, çok sayıda sendika ve siyasi parti temsilcisi katıldı. Eylemde hükümet istifaya çağrıldı, "Emeğin Türkiye’si için mücadeleyi büyütürken, diğer yandan son günlerde ortaya çıkan tüm kirli ilişkilerden hesap sorulması için, her türlü baskıya rağmen demokratik haklarımızı kullanmaktan vazgeçmeyeceğiz" denildi.

Sendika ve meslek odaları adına ortak açıklamayı KESK İstanbul Şubeler Platformu dönem sözcüsü Çayan Çalık okudu. "Baskı, sömürü, mafya düzenine teslim olmayacağız" diyen Çalık, "Türkiye, sermaye-devlet-mafya sarmalında devam eden kirli ilişkilerin ortaya saçıldığı kritik bir dönemden geçmektedir. Karşı karşıya olduğumuz tablo basitçe besleme bir mafya liderinin ifşaları ve iddiaları değildir. Yıllardır devletin her kademesinde yakın ilişkileri olan, siyasal iktidara her kritik evrede destek vermiş ve bu sayede yıllarca dokunulmamış, hatta kendisine resmi koruma verilmiş bir suçlunun devlet adına işlenen birçok suça ortak olduğuna dair itiraflarıdır.  Susurluk süreci ve öncesine kadar birçok isme uzanan, uyuşturucu ticareti iddialarına, kamu gücünü, iktidar mensuplarının da içinde olduğu rant kavgasından pay elde etmek amacıyla kullanan, hukuk dışı mafya- devlet- sermaye ilişkilerine, tek adam rejiminde yargının ne hale getirildiğine toplum olarak tanık oluyoruz" dedi.

“BU SERMAYE DÜZENİ BÜTÜN YÖNLERİYLE ÇÜRÜMÜŞ VE ÇÖKÜŞE GEÇMİŞ”

Çalık, daha önce iş birliği içinde oldukları cemaatle girdikleri iktidar kavgası sonrası, 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından yaşanan sivil darbe sürecinde tüm kirli ilişkileri ortalığa saçılan iktidar bloğunun şimdi de kurduğu mafya-çete-uyuşturucu ilişkileri yüzünden yeni itiraflarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Çalık, "Bu dönemde yaygınlaşan şiddet politikaları, keyfilik ve hukuksuzluk, ihale kanunundaki sayısız değişikliğin yarattığı denetimsizlik, yağma ve talanın bir sermaye birikim aracı olarak kanıksanması, mafya-devlet-sermaye arasındaki ayrımları giderek silikleştirmiştir. 2002 yılında iktidara gelen ve bugün tek adam rejimine dönüşen iktidar bloğunun tarikatlarla kurduğu ilişkiler dahil mafya-sermaye- siyaset ilişkilerinin iç içe geçmiş parçalı yapısı, tüm ülkeyi uçurumun kenarına getirmiş durumdadır. Bu sermaye düzeni bütün yönleri ile çürümüş ve çöküşe geçmiştir. Sömürü, yolsuzluk ve mafya/siyaset cenderesinde yıllardır işçiler, emekçiler, kadınlar ve gençler ezilmekte, baskı ve sindirme politikaları ile karşı karşıyadır. Açıktır ki sermaye sınıfının, tek adam rejiminin denetimine giren yargının bu çürümüşlüğün, hukuk dışı ilişkilerin üzerine gitme “niyeti” yoktur" diye konuştu.

“HÜKÜMETİ İSTİFAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Çalık son olarak şunları söyledi: "Ülkede uzun süredir Kürt sorununda sürdürülen çözümsüzlük ve savaş politikalarında bu gayri hukuki mafya/kontrgerilla güçlerinin devlet tarafından kullanıldığını bir kez daha açığa çıkarmıştır. Barışçıl ve demokratik çözümü reddeden iktidarlar, toplumu terörize eden bu karanlık güçleri her ihtiyaç duyduğunda devreye sokarak, gayri nizami harp ya da özel harp dairesi gibi adlarla bu güçleri meşrulaştırmaya çalışmıştır. Ülkemizin temel sorunlarının çözümsüzlüğü, hukuk dışı yol ve yapıları güçlendirirken, bu yapılar güçlendikçe demokrasiden, hukuktan uzaklaşılmıştır. Nitekim içinden geçtiğimiz gün ve yıllarda anayasanın rafa kaldırılması, ülkenin genelgelerle, keyfi kararlarla yönetilmesi bu sürecin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Tarih önünde gerçek bir hesaplaşma, eşitlik, adalet ve demokrasi mücadelesiyle olacaktır.  Emek ve meslek örgütleri olarak, bir yandan Emeğin Türkiye’si için mücadeleyi büyütürken, diğer yandan son günlerde ortaya çıkan tüm kirli ilişkilerden hesap sorulması için, her türlü baskıya rağmen demokratik haklarımızı kullanmaktan vazgeçmeyeceğimizi, mücadeleyi yürüteceğimizi ilan ediyor, hükümeti istifaya çağırıyoruz."

Eylem sonunda kitle "Hükümet istifa sloganı" attı. (İstanbul/EVRENSEL)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık