Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı Kimlik Kartları Genelgesi

Özel güvenlik görevlisi geçici kimlik kartı geçerlilik süreleri ve geçici kimlik kartları genelgesi. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı ile koordineli bir şekilde çalışma yaparak özel güvenlik görevlisi geçici kimlik kartı geçerlilik süreleri ve geçici kimlik kartları uygulamasının başlamasına olumlu bir şekilde vesile olduğumuzu daha önce web sitemizden yaptığımız haber ile üyelerimize ve tüm özel güvenlik görevlisi meslektaşlarımıza duyurmuştuk.

Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı Kimlik Kartları Genelgesi
  • 23 Aralık 2019, Pazartesi 13:27

Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı Geçerlilik Süreleri ve Geçici Kimlik Kartları Genelgesi İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yayınlandı.

Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı Geçerlilik Süreleri ve Geçici Kimlik Kartları Genelgesi İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından yayınlandı.

ÖGG KİMLİK KARTI GEÇERLİLİK SÜRELERİ VE GEÇİCİ KİMLİK KARTLARI

(04.12.2019 tarih ve 47227715-88240-63246/8/195925 Sayılı Bakanlık Genelgesi)

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve ilgili mevzuatı doğrultusunda görev yapan özel güvenlik görevlilerinin, özel güvenlik izni alınan yerde mesai saatleri içerisinde kanunda belirtilen yetkileri kullanabilmeleri için geçerli bir özel güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip olmaları ve bu kimlik kartını herkes tarafından görülebilecek şekilde taşımaları gerekmektedir.

Herhangi bir özel güvenlik eğitim kurumundan özel güvenlik eğitimi alarak, hakkında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması neticesinde; özel güvenlik görevlisi kimlik kartını almayı hak ettiği halde kimlik kartı basım süreci ve dağıtımında yaşanan sürecin uzaması veya kimlik kartının teknik sorunlarla basılamaması gibi sebeplerle kartını alamamış olan özel güvenlik görevlilerinin fiilen çalışma veya iş başvurusu yapma gibi işlemlerde mağduriyet yaşamamaları için;

"Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Başvuru Formu” ile birlikte ekte örneği bulunan “Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı” çıktısının ÖGNET sistemi üzerinden verilebilmesine ve bu karta sahip özel güvenlik görevlilerinin işe başlama bildirimlerinin ÖGNET üzerinden yapılabilmesine ilişkin düzenleme yapılmıştır. Buna göre;

Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı; kimlik kartının kişiselleştirilerek PTT kanalıyla kendilerine teslim edilinceye kadar geçecek süre içerisinde, kimlik kartı yerine geçerli kabul edilecek ve “Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı”na sahip olan özel güvenlik görevlileri, özel güvenlik izni alınan yerde mesai saatleri içerisinde bu kartı “herkes tarafındım görülebilecek şekilde taşımak" şartıyla çalışmaya devam edebilecek, yeni bir yerde işe başlayabilecek veya iş başvurusu yapabilecektir. Bu kapsamda;

 

1) “Özel güvenlik temel eğitimi” alarak sınavda başarılı olan özel güvenlik görevlisi adaylarına; güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçlanıp çalışma izni verildiği tarihten itibaren “Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Başvuru Formu” ile talep etmeleri halinde "Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı” verilecektir.

2-a) Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı geçerlilik süresi sona ermesine rağmen, son aldığı eğitimin üzerinden geçen 5 yıllık süre zarfında “yenileme eğitimi” almayan ve sınava katılmayan özel güvenlik görevlilerine; gerekli eğitimi alıp sınava katıldıktan sonra güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının sonuçlandığı tarihten itibaren “Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Başvuru Formu" ile talep etmeleri halinde “Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı” verilecektir.

2-b) Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı geçerlilik süresi devam ederken, “yenileme eğitimi” alan ve sınava katılan ancak kimlik kartı süresi sona erdikten sonra valiliğe müracaat eden özel güvenlik görevlilerinin; valiliğe müracaat ettikleri tarih itibariyle kimlik kartı teslim alınarak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının sonucu beklenmeksizin kimlik kartı kişiselleştirme işlemleri yapılacak ve “Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Başvuru Formu" ile talep etmeleri halinde “Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı” verilecektir.

3) Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı geçerlilik süresi devam ederken “yenileme eğitimi” alarak sınava katılan özel güvenlik görevlilerinin; kimlik kartı teslim alınarak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının sonucu beklenmeksizin kimlik kartı kişiselleştirme işlemleri yapılacak ve “Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Başvuru Formu" ile talep etmeleri halinde "Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı" verilecektir.

4) Silah farkı eğitimi sonunda sınava giren ve başarılı olan özel güvenlik görevlilerine; güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının sonuçlandığı tarihten itibaren varsa silahsız kimlik kartı teslim alınarak “Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Başvuru Formu” ile talep etmeleri halinde “Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı” verilecektir.

5) Kayıp, çalıntı, yıpranma veya değişiklik gibi sebeplerle özel güvenlik görevlisi kimlik kartının yeniden düzenlenmesi talebinde bulunan özel güvenlik görevlilerine; güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması halinde sonucu beklenmeksizin kimlik kartı kişiselleştirme işlemleri yapılarak “Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Başvuru Formu” ile talep etmeleri halinde silahlı veya silahsız ayırt etmeksizin “Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı’’ verilecektir. Bu kişiler hakkında yeniden güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmasına gerek görülmemekle birlikte, Kanun'un 11'inci maddesi hükmünce ihtiyaç duyulması halinde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılabilecektir.

6) Özel güvenlik görevlilerine verilen "Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı ” kimlik kartı başvuru tarihinden itibaren altı ay süre ile geçerli olacaktır.

7) "Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı ”, asıl kimlik kartının kişiselleştirilerek PTT kanalıyla teslim edildiği tarihten itibaren geçerliliğini yitireceğinden özel güvenlik görevlisi tarafından imha edileceğine dair tebligat yapılacaktır.

8) Kimlik kartı kişiselleştirilmiş olan özel güvenlik görevlilerinin güvenlik soruşturmasının olumsuz olması halinde, bu kişiler hakkında ÖGNET'te ret kaydı oluşturulacak, verilen kimlik kartları geri alınacak ve bu kişilerin fiilen çalıştıkları yerlere de bilgi verilerek koruma ve güvenlik hizmetlerinde çalıştırılmalarının önüne geçilecektir.

Diğer taraftan, özel güvenlik görevlilerine ait kimlik kartlarının geçerlilik süresi ile ilgili yaşanan tereddüt ve farklı uygulamaların önüne geçilebilmesi amacıyla;

1) Temel eğitim sonrasında ilk defa özel güvenlik görevlisi kimlik kartı alacak olan özel güvenlik görevlilerinin kimlik kartı geçerlilik süresi, başarılı oldukları sınavın yapıldığı tarihe beş yıl eklenmek suretiyle belirlenecektir.

2) Mevcut kimlik kartı geçerlilik süresi devam ederken 2012/42 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Birleştirilmiş Genelgesinin ilgili maddesinde yer alan “kimlik kartı süresinin dolmasına bir yıl süre kalan özel güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine müracaat edebileceği.'' hükmü çerçevesinde, yenileme eğitimi alan ve sınava katılan özel güvenlik görevlilerinin yeni kimlik kartı geçerlilik süreleri, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresine beş yıl eklenmek suretiyle belirlenecektir.

3) Mevcut kimlik kartı geçerlilik süresi dolmuş olan özel güvenlik görevlilerinin yeni kimlik kartının geçerlilik süresi, en son başarılı olduğu yenileme sınavının yapıldığı tarihe beş yıl eklenmek suretiyle belirlenecektir. Silahsız kimlik kartı sahibi iken silah farkı sınavına girerek başarılı olan özel güvenlik görevlilerinin silahlı kimlik kartı geçerlilik süresi, süre eklemesi yapılmaksızın mevcut, silahsız kimlik kartının geçerlilik süresi olarak belirlenecektir.

İlgili Genelge İçin TIKLAYINIZ!

HABERE AİT VIDEO


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık