Özel Güvenlik Görevlileri Üvey Evlat Değildir

Birleşik Kamu İş Konfederasyonuna bağlı Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi'den yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin çarpıcı değerlendirmeler.

Özel Güvenlik Görevlileri Üvey Evlat Değildir
  • 30 Mart 2020, Pazartesi 17:51

Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi'nin imzasını taşıyan basın açıklamasında, güvenlik görevlilerinin yeni tip koronavirüs pandemisinde yaşadığı sorunlara dikkat çekildi. Özel Güvenlik görevlilerinin eldiven, maske, yüz koruyucu, gözlük, sıvı sabun, alkol bazlı el antiseptiği gibi bir çok korunma malzemesinden mahrum olduğu, sağlık sektörü başta olmak üzere bir çok sektörde görev yapan güvenlik görevlilerinin üvey evlat muamelesi görmemesi gerektiğine yer verilen basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

    Tüm dünyada olduğu gibi Çin’in Wuhan kentinde başlayıp  ülkemizde de görülmekte olan, vaka ve ölüm sayısında artış yaşanan, toplum sağlığını derinden etkileyen Koronavirüs  ( COVİD-19) salgınının en temel özelliği fiziksel temas, hava yolu v.b yollarla bulaşarak enfekte kişi sayısını hızla arttırmasıdır.

      Bu salgının yayılmasının en aza indirilmesi ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanlığının 2020/2 sayılı Genelgesine istinaden Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13.03.2020 tarih ve E. 12362 sayılı yazısı ile hamilelerin, yasal süt izni kullananların, engelli çalışanların, yönetici pozisyonundakiler hariç 60 yaş ve üzeri olanların, Sağlık Bakanlığının belirlediği dezevantajlı grupların (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastası, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar ) 16 Mart 2020 tarihinden itibaren on iki gün idari izinli sayılarak, kamu kurum ve kuruluşlarının faaliyetlerinin devamını sağlayacak şekilde gerekli tedbirlerin alınması ve zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının başta okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanların yıllık izin taleplerinin karşılanması, yıllık izin hakkı bulunmayanlar için mazeret izinlerinin kullandırılması uygun görülmüş olup 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma asgari personelin bulundurulması mali ve özlük hakları saklı kalmak üzere ikinci bir düzenlemeye kadar idari izinli sayılmışlardır.

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarını ve bu kurumlarda görev yapan personeli korumak üzere çalışma alanlarında halkımızla ilk temas eden, yönlendiren ve çalıştıkları görev yerlerinin güvenliği sağlaması sebebiyle koronavirüs salgınına karşı büyük bir risk altında bulunan Özel Güvenlik Görevlileri  Koronavirüs  ( COVİD-19) salgını boyunca yukarıda bahsi geçen genelgeler kapsamından yararlandırılmadan özveriyle görev yapmaktadır. 

5188 sayılı kanuna göre özlük hakları yönünden görev yaptığı kurumun mevzuatına tabi olan kamu kurumlarında görev yapan Özel güvenlik Görevlileri;  Eğitim,  Denetim yönünden de İçişleri Bakanlığına bağlı bulunmaktadır. Bu ikili durum Özel güvenlik Görevlilerinin her iki kurumca da sahiplenilmediğini göstermektedir. Özel Güvenlik Görevlilerinin farklı kamu kurumlarında görev yapmaları dolayısıyla hepsini kapsaması adına düzenlemenin hükümetin başı olan Cumhurbaşkanlığınca yapılması gerekmektedir.

Bu kapsamda; diğer kamu hizmetleri gibi elektronik ortamda yapılamayan koruma ve güvenlik hizmetlerini asgari personel bulundurma şartlarına tabi olarak idari izinli sayılmadan; eldiven, maske, yüz koruyucu, gözlük, sıvı sabun, alkol bazlı el antiseptiğinden mahrum olarak özveriyle görev yapan, hiçbir kurumca sahiplenilmeyen ve üvey evlat muamelesi gören Özel güvenlik Görevlilerine 1 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle tavan ücretten 3 aylık ek ödeme yapılmasını, tek kadro 4/A’ya geçirilmesi, geriye dönük yılda  90 gün fiili hizmet zammı ile yapılan iş aynı olduğundan eşit ücret verilmesini gerekmektedir.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık