Yemeksepeti boykotu başladı Sepete atmıyoruz, sepetten atıyoruz

Nakliyat-İş, DİSK, KESK, TMMOB, TTB gibi sendika ve meslek örgütleri, yurttaşları Yemeksepeti'nde yaşanan işçi ve sendika düşmanlığına karşı boykota çağırdı. Boykota, çok sayıda sendika, siyasetçi ve meslek örgütü de destek verdi. Cumhuriyet'e konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu "Emekçilerden yana olan tüm halk örgütlerini, siyasi partilerimizi bu boykot çağrısını sahiplenmeye çağırıyoruz" dedi.

Yemeksepeti boykotu başladı Sepete atmıyoruz, sepetten atıyoruz
  • 28 Eylül 2021, Salı 21:00

Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu İşçileri Sendikası’na (Nakliyat-İş) üye olmaları gerekçe gösterilerek, Yemeksepeti firmasındaki işlerine son verilen emekçiler, İstanbul Şişli’de bulunan Yemeksepeti Genel Merkezi binası önünde açıklama yaptı

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

Nakliyat İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yemeksepeti işçileri, insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için anayasal haklarını kullanarak DİSK’e bağlı sendikamız Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenmeye, üye olmaya başlamışlardır.

İşveren sendikanın toplu iş sözleşmesi yetki aşamasına geleceği aşamada, örneği görülmemiş bir şekilde hile ve muvazaaya başvurarak, yasalara, yargı kararlarına aykırı bir şekilde resmi evrakta sahtecilik yapmış ve Yemeksepeti’ni Taşımacılık İşkolunu, 10 nolu Ticaret, Eğitim, Büro İşkolu olarak değiştirmiştir.

Bunun sonucu 2000 Nakliyat- İş Sendikası üyesi işçinin üyeliği düşürülmüştür. Bu sürece müdahale etmesi gereken Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı şu ana kadar müdahale etmemiştir. Sendikanın başvurusu üzerine yapılan müfettiş incelemesinin sonucu da 8 ay geçmesine rağmen sendikaya gönderilmemiştir.

'YEMEKSEPETİ HİLESEPETİ OLMUŞ'

"Yemeksepeti, Hilesepeti olmuş, işçilerin örgütlenmesine yönelik baskılar, işçi ve sendika düşmanlığı devam etmiştir. Yemeksepeti/ BanaBi depoları özel kişilere devredilmeye başlanmış, işçilere yönelik istifa baskıları, mobbinge dönüşen uygulamalar artmıştır. Büyük çoğunluğu moto kurye olarak çalışan Yemeksepeti çalışanları, esnaf kurye olarak çalışmaya zorlanmaktadır. Çalışanların birlikte, örgütlenme ortamı ortadan kaldırılmak istenmektedir."

"Hilesepeti olan Yemeksepeti’nin işçi ve sendika düşmanlığını protesto etmek, işçilerin insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için mücadelesi ile dayanışmada bulunmak amacıyla 27.09.2021 günü Şişli’de bulunan Yemeksepeti Genel Müdürlüğü önünde 'Yemeksepeti’nden yemek ve market siparişi vermeyelim, boykot edelim, işçi ve sendika düşmanlığına ortak olmayalım' dedik."

"BAHŞİŞ DAHİ KURYEYE GİTMİYOR, SİSTEME YÜKLENİYOR"

Cumhuriyet'e konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, bu boykot çağrısının sadece sendikal olarak değil, aynı zamanda halkın tüketimden gelen örgütlü gücü için de önemli olduğunu söyledi.

"Sendika olarak yaklaşık 1 senedir Yemeksepeti çalışanlarıyla sendikal faaliyetlerimiz başlamıştı. Asıl olarak 2020'nin son aylarında sendikal çalışmalarımız hız kazandı" diyen Küçükosmanoğlu, "Faaliyetlerimize başladık çünkü Yemeksepeti'nde çalışan arkadaşlarımızın birikmiş sorunları vardı. Pek çoğunun üzerinde prim baskısı vardı. Hatta bir moto kurye sipariş teslim ettiğinde, bahşiş adı altında yapılan ödeme dahi, kuryeye verilmiyor, sistemin içerisine giriyor. Siparişin yerine getirilmesi, çalışma koşulları gibi pek çok birikmiş sorun vardı. Bu sorunlarla; çok kısa sürede çok sayıda arkadaşımız sendikamıza üye oldu" diye konuştu.

Bu süreçte Yemeksepeti yetkilileri ile de görüştüklerini aktaran Küçükosmanoğlu, "Kendileri bizlere 'anayasal haklara saygılı olduklarını' söylediler. Ancak bizim yol aldığımız andan itibaren bazı depolarda sendika üyesi olan arkadaşlarımıza baskılar yapılmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde işveren, sendikal örgütlenmeyi kırmak amacıyla, asgari ücretteki artışla beraber bir 'iyileştirme' yaptı. Ama bizim üye sayımız her geçen gün arttı" dedi.

"İŞ KOLU DEĞİŞİKLİĞİ, RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK"

"Bir gün bir baktık ki, SGK aracılığıyla arkadaşlarımızın iş akdi feshedilmiş" diyen Küçükosmanoğlu, "Oraya 10 nolu Ticaret Eğitim Büro işkolunda iş yerleri açarak, arkadaşlarımızın girişini yaptılar. Böylece neredeyse 2 bin 200 civarında olan arkadaşlarımızın sendika üyeliği sistem üzerinden düşürüldü. Aslında Bakanlık tarafından buna müdahale edilmesi gerekiyor. Çünkü, işverenin bunu tek başına değiştirme yetkisi yok. Türkiye'de eşi benzeri görülmemiş bir sendika düşmanlığı yapılarak, arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun iş kolu değiştirildi. Bununla ilgili Bakanlığa bir inceleme talebinde bulunduk. Çünkü bu hileli bir durum. Resmi evrakta sahteciliği de giriyor. Cumhuriyet Savcılığına da suç duyurusunda bulunduk. İnceleme sonucu hala gelmedi" sözlerini kullandı.

"Yemeksepeti işkolu değişikliği ile de kalmadı, bu sefer moto kurye olarak çalışan arkadaşlarımızı 'esnaf kurye' modeline geçirdi" diye konuşan Küçükosmanoğlu, "Bu esnaf kurye modeli de sendikal örgütlenmeyi bitirmeye yönelik. Ayrıca Banabi depolarının özel kişilere devredilmesi de, ileride olabilecek sendikal örgütlenmeye bir engel" ifadelerini kullandı.

"'İNDİRİM YAĞMURU' ADI ALTINDA ALDATMACA"

Küçükosmanoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Yemeksepeti'nin 'indirim yağmuru' diye bir kampanyası var. Orada da müfettiş incelemesinde ortaya çıktı ki, bu 'indirim yağmuru' tamamen yurttaşlara aldatmaya yönelik bir kampanya. 'Önce ürüne zam yapıp, ondan sonra ona yüzde 50 indirim yapılıyor. Bunlar tespit edildi."

Bu süreçte Tüketici Birliği Federasyonu ile de görüşmelerinin olduğunu belirten Küçükosmanoğlu, "Biz sadece sendika olarak değil, halkın örgütlü gücüyle de etkili bir boykot çağrısı yapalım istedik. En başından başlayan bu sendika ve işçi düşmanlığı ve bu sendikal örgütlenme mücadelesi ilk kez bu kadar ciddi şekilde Türkiye gündemine gelince; DİSK, KESK, TMMOB, TTB gibi sendikaların ortak çağrısıyla, Yemeksepeti işvereninin işçi ve sendika düşmanlığına karşı bir boykot çağrısı yaptık" dedi.

"Boykot çağrısı bir hayli etkili oldu. Farklı kesimler tarafından da sahiplenildi" diyen Küçükosmanoğlu, "Biz bu boykot çağrısını daha etkili bir hale getirmek için tüm halk örgütleriyle, siyasi partilerle iş birliği içinde olacağız. Bu mücadele, işverenlerin yaptıklarının yanlarına kalmaması açısından da önemli. Emekçilerden yana olan tüm halkımızı, tüm halk örgütlerini, siyasi partilerimizi bu boykot çağrısını sahiplenmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

TWITTER'DA GÜNDEM OLDU

Yemeksepeti'ne boykot çağrısı Twitter'da TT listesine girdi. Boykota birçok sosyal medya kullanıcısı yurttaş, aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın da olduğu siyasetçi ve moto kurye olarak görev yapan emekçiler de destek verdi.

HABERE AİT VIDEO


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık