Tez-Koop-İş Samsun Şubesi: Örgütlü bir toplum yaratmak zorundayız

Tez-Koop-İş Samsun şubesi, Ordu’da çağrı merkezlerinde ve marketlerde yürüttüğü örgütlenme çalışmalarını, koronavirüs salgını dolayısıyla verilen aranın ardından hızlandırdı.

Tez-Koop-İş Samsun Şubesi: Örgütlü bir toplum yaratmak zorundayız
  • 27 Haziran 2020, Cumartesi 23:39

Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş sendikasının Samsun şubesi, Ordu’da çağrı merkezlerinde ve marketlerde yürüttüğü örgütlenme çalışmalarını hızlandırdı. Ordu’da bir yıldır örgütlenme faaliyeti yürüten Tez-Koop-İş Samsun Şubesi, pandemi nedeniyle ara verdiği çalışmalarına yeniden başladı. Belediye-İş Ordu şube bürosunda sendika, dernek ve siyasi partilerin temsilcileriyle yapılan toplantıda Tez-Koop-İş Şube Başkanı Tarık Sayın, emek ve demokrasi güçlerinden örgütlenme için destek istedi.

Toplantıda örgütlenme süreci hakkında bilgi veren Sayın, “Ordu’da bir yıldır özellikle çağrı merkezlerinde örgütlenme çalışması yapıyoruz. ATOS işyerinde çoğunluğu örgütledik, yetkiyi bekliyoruz. Pozitif işyerinde örgütlenme çalışmamız devam ediyor. Sırada marketler bulunuyor. Migros ve Carrefour’da örgütlüyüz. Artık yerel marketlerde de sendikalaşmayı başarmak istiyoruz” dedi.

"BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ"

Tarık Sayın, Ordu’daki işçilerin örgütlenmesi için örgütlü güçlerin desteğini istediklerini vurgulayarak, “Bir yıldır Ordu’da örgütlenme çalışması yürütüyoruz. Ordu’nun kendine göre özellikleri var, sizler burayı daha iyi biliyorsunuz, işçilerden tanıdıklarınız olabilir. Ayrıca marketlerde müşteri olarak gidildiğinde de işçilerle sendikalı olmanın önemini konuşmanız bizlere katkı sağlayacaktır, işimizi kolaylaştıracaktır. Ordu’da en fazla işçi Kalafatlar Market’te var. Öncelikle buradaki işçiler sendikalı olmalı. Buradaki başarı diğer marketlerin sendikalı olmasına da katkı sağlayacaktır. Şu da iyi bilinmeli ki, sendikalı oldu diye işten atılmayla tehdit edilen işçilerimize sahip çıktığımız gibi işyerlerinde eylem yapma hakkımızı da kullanıyoruz. Bunu Pozitif Çağrı Merkezi’nde yaptık. Bu konuda desteğinizi bekliyoruz. Ülkenin durumu ortada, örgütlü toplum yaratmak zorundayız” diyerek çağrı yaptı.

"KIDEM TAZMİNATI TEMİNATIMIZ"

Toplantıda kıdem tazminatında ödün vermeyeceklerini dile getiren Sayın, “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz. Bu konudaki tartışmalara, görüşmelere katılmayız. Her türlü mücadeleyi veririz. Sesimizi çıkarmazsak kıdem tazminatı hakkımız elimizden alırlar. Hükümet pandemiyi de kullanarak haklarımızı gasp etmeye çalışıyor, izin vermeyiz. Bu konuda da tek değil, birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

HER İŞ KOLUNDA ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI

Sendika olarak diğer işkollarındaki işçilerin de örgütlenmesine katkı sunduklarını söyleyen Sayın, “Hedef tüm işçilerin sendikalı olmasını sağlamaktır. Sömürüye ve hak gasplarına ancak böyle karşı durabiliriz, yeni haklar elde edebiliriz. Ankamar, İdea, Kalafatlar gibi marketlerde örgütlenirken başka işkollarında sağladığımız ilişkileri de ilgili sendikalara devrediyoruz. Böyle başarılı oluruz. Gücümüzün farkına varmalıyız. Bizler güçlüyüz” dedi.

ÖRGÜTLENME DEVAM EDECEK

Sendikanın örgütleme çalışmalarına katılan bir işçi de, “Ben çeşitli fabrikalarda çalıştım. Sendikal çalışmalara katıldım. Çağrı merkezlerinde çalışma koşulları çok kötü. Ağlayanları gördüm. Bu nedenle örgütlenme çalışmasında kesinti olmamalı. Ben de destek oluyorum” diyerek örgütlenmenin önemine vurgu yaptı.

Toplantıya katılan kurum temsilcileri Tez-Koop-İş’in düzenlediği bu toplantın önemli ve örnek alınması gerektiği bir özelliğe sahip olduğunu vurguladı. Her sorunda birlikte hareket edilmesinin kazanımı getireceği, bu nedenle çağrı merkezlerinde, marketlerde sendikal örgütlenme çalışmalarına destek olacaklarını ifade ettiler. Bu tür toplantıların devam ettirilmesi kararı alındı. Türk-İş’in kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı 29 Haziran Pazartesi günü 81 ilde basın toplantısı düzenleyeceğini hatırlatan Sayın, “Pazartesi günü saat 11.00’de kıdem tazminatı hakkımıza sahip çıkmak için Giresun Meydanı’nda olacağız” dedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık