Ülke koronavirüs salgınında son durum | İspanya, Çin'i geçti!

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Ülkeler tedbirlerini sıklaştırırken, virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 20 bine yaklaştı. İspanya, ölü sayısında Çin'i geçen ikinci ülke oldu

Ülke koronavirüs salgınında son durum | İspanya, Çin'i geçti!
  • 25 Mart 2020, Çarşamba 16:52

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında can kaybı 20 bine yaklaştı.

Salgınında meydana gelen can kayıpları her geçen gün artıyor. Dün 18 bin 894 olan ölü sayısı bugün 20 bine yaklaştı.

Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, dünya genelindeki toplam vaka sayısı ise 430 bini geçti.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan ve anlık güncellenen harita ile koronavirüs salgının dünyadaki son durumunu görebilirsiniz.

Güncelleme-15.25
İSPANYA NATO'DAN YARDIM TALEBİNDE BULUNDU

Koronavirüs salgınında her gün yüzlerce vatandaşını kaybeden ve çaresiz kalan İspanya NATO'dan ayrdım talep etti.

Güncelleme-14:30
İSPANYA, ÖLÜ SAYISINDA ÇİN’İ GEÇEN İKİNCİ ÜLKE OLDU

İspanya, son 24 saatte koronavirüsten 738 yurttaşını kaybederek İtalya’dan sonra ölü sayısında Çin’i geçen ikinci ülke oldu.

İspanya’da son 24 saatteki yeni ölümlerle birlikte toplam ölüm sayısı 3 bin 434’e yükseldi. Bu son verilerle birlikte İspanya, salgında toplam 3 bin 281 kişiyi kaybeden Çin’i geçen ikinci ülke oldu. Çin’i, daha önce de İtalya geçmişti.

Koronavirüs salgınındaki toplam can kayıplarında ülkelere göre ilk beş sıra şöyle:

İtalya: 6 bin 820

İspanya: 3 bin 434

Çin: 3 bin 281

İran: 2 bin 206

Fransa: Bin 100

Güncelleme-14:05
RİYAD, MEKKE VE MEDİNE’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Suudi Arabistan'da korona virüs ile mücadele kapsamında Mekke ve Medine ile başkent Riyad'ı karantinaya alındı. Suudi Arabistan Kralı Selman, Mekke, Medine ve Ryad'da sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Söz konusu yasağın saat 15.00'dan itibaren başlayacağı açıklandı.

Suudi Arabistan'da korona virüs salgınında ilk can kaybının dün gerçekleştiği açıklandı. Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Muhammed el-Abd el-Ali dün yaptığı açıklamada ülkede 676 hastanın görüldüğünü bildirmişti.

 

Güncelleme-13:49
İSPANYA'DA BİR GÜNDE 738 ÖLÜM

İspanya'da yeni tip koronavirüs salgınından dolayı hayatlarını kaybedenlerin sayısı düne göre 738 artışla 3 bin 434'e çıktı

Güncelleme-13:32
İRAN'DA CAN KAYBI 2 BİN 77'YE YÜKSELDİ

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 143 kişi artarak 2 bin 77'ye, vaka sayısı ise 27 bin 17'ye yükseldi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, son 24 saatte Covid-19 nedeniyle ülke genelinde 143 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ülkede koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısının 2 bin 77'ye çıktığını belirten Cihanpur, vaka sayısının ise 2 bin 206 artarak 27 bin 17'ye ulaştığı bilgisini verdi.

Cihanpur ayrıca 9 bin 625 kişinin ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildiğini aktardı.

İran'da Covid-19 ilk kez 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit edilmiş, ardından tüm ülkeye yayılmıştı.

 

Güncelleme-13:20
İRAN'DA DÜNYANIN EN BÜYÜK AVM'Sİ HASTANE YAPILDI

25-mart-ulke-ulke-koronavirus-salgininda-son-durum-olu-sayisi-19-bine-yaklasti-705782-1.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından 24 bin 811 vaka ile en çok etkilenen ülkelerden olan İran, başkent Tahran’daki dünyanın en büyük AVM’si olarak nitelendirilen Iran Mall'ı hastaneye çevirdi. İran devlet televizyonundan yapılan açıklamada, korona virüs hastalarının tedavisi için Iran Mall’ın bir bölümünün geçici olarak hastane olarak kullanılacağı belirtildi.
Tahran'ın batısında yer alan alışveriş merkezinin 45 bin metrekarelik sergi alanına hastalar için 3 bin yatak yerleştirildiği ifade edildi.

Güncelleme-12:06
ABD’DE BİR ÇOCUK KORONAVİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ

ABD’de herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan bir çocuk yaşamını yitirdi.

ABD'de ilk kez çocuk yaşta bir kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Independent'ın haberine göre yaşamını yitiren çocuğun herhangi bir kronik hastalığı da bulunmuyordu. Los Angeles sağlık departmanı direktörü Barbara Ferrer, son bildirilen ölümün virüsün her yaştan kişiyi etkilediğini yıkıcı bir şekilde hatırlattığını belirtti. Yetkililer koronavirüsten yaşamını yitiren çocuğun yaşını ve cinsiyetini açıklamadı.

Güncelleme-10:37
ÇİN'DE 5 YENİ VAKA

Çin’in başkenti Pekin’de diğer ülkelerden gelen yeni 5 koronavirüs (Covid-19) vakası tespit edildiği belirtildi.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’da yer alan habere göre, Belediye Sağlık Komisyonu, başkent Pekin’de, diğer ülkelerden gelen 5 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini bildirdi. Yeni vakalar arasında 2 kişinin ABD’den, 2 kişinin İngiltere’den ve 1 kişinin de İspanya’dan geldiği belirtildi. 3 de yeni şüpheli vaka olduğu bildirilirken, dün iç kaynaklı vaka olmadığı belirtildi.

Dün (24 Mart) itibariyle Pekin’de toplamda 143 yurtdışı kaynaklı vaka bildirildi. Ayrıca, şehirde toplam 416 iç kaynaklı olarak bulaşan vaka bildirildi ve bunlardan 392’sinin tedavi sonrası taburcu edildiği belirtildi.

Güncelleme-10:35
RUSYA'DA 25 KATLI APARTMAN KARANTİNA ALTINA ALINDI

Rusya'da hızla artan koronavirüsü vakalarına yenileri eklendi. 'Rusya Koronavirüs ile Mücadele Merkezi' tarafından yapılan açıklamada ülkede koronavirüs tedavisi gören kişi sayısının 57 kişi artarak toplamda 495'e yükseldiği duyuruldu.

Koronavirüs vakalarının artmasından sonra tedbirlerini arttıran Rusya, Yekaterinburg şehrinde 25 katlı bir apartmanı karantinaya alarak dış dünya ile bağlantısını kesti.

Bölgede yayın yapan yerel basının haberlerine göre ABD'den İspanya'ya giden buradan da Rusya'nın Soçi kentine dönen Rus çift burada hastaneye gidip kendilerine kurallar gereği test yaptırmak yerine Yekaterinburg'a uçak bileti aldı. Burada bulunan evlerine giden çift aranmaya başlanınca çiftin ilişkili olduğu 4 adreste arama yapıldı.

Çiftin Yekaterinburg'ta 25 katlı bir bina bulunan dairelerinde olduğu tespit edildi. Özel giyimli kişiler binaya giderek çifte testler uyguladı. Ayrıca polis tarafından da bina çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

25 katlı bina güvenlik ekipleri tarafından karantinaya alınırken binada görev yapması için sağlıkçılar gönderildi. Binada yaşayanların dışarıya çıkmasına izin verilmediği ve özel donanımlı sağlık ekiplerinin de sürekli bina sakinlerini kontrol edeceği açıklandı.

25-mart-ulke-ulke-koronavirus-salgininda-son-durum-olu-sayisi-19-bine-yaklasti-705663-1.

Güncelleme - 09:58
ABD'DE BİR TÜRK KORONAVİRÜSTEN YAŞAMINI YİTİRDİ

ABD�����de yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle bir Türk'ün hayatını kaybettiği bildirildi.

Pennsylvania’nın Allentown kasabasında yaşayan B.G. adlı 44 yaşındaki bir kadının, yaklaşık 2 hafta önce pozitif çıkan test sonuçlarından sonra geçen hafta kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

AA muhabirinin görüştüğü B.G’nin babası N.G., 2012 senesinde kızının zatürre geçirdiğini kaydederek, virüsle ilgili hastalık belirtileri görülünce önce evde 5 gün tedavi gördüğünü, durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırıldığını söyledi.

N.G, hastanede tedavi gören kızının bir süre sonra hayata gözlerini yumduğunu aktardı.

N.G., karantinada tutulan ailenin diğer fertlerinin durumlarının şu an iyi olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Türklerin en yoğun yaşadığı New Jersey'nin Paterson kasabasında da iki Türk'ün Kovid-19 nedeniyle hastanede tedavi altında olduğu öğrenildi.

Güncelleme-09:54
İSVİÇRE'DE 2 TÜRK VATANDAŞI KORONAVİRÜS NEDENİYLE YAŞAMINI YİTİRDİ

İsviçre Federal Halk Sağlığı Ofisi (BAG) koronavirüs nedeniyle Türk vatandaşı olan 87 yaşında A.Ö. isimli bir erkek ve 82 yaşında S.V. isimli bir kadın hastanın yaşamını yitirdiğini açıkladı.

görüldüğü İsviçre'de hayatını kaybedenlerin 122'ye yükselirken, ülkedeki toplam vaka sayısının 9 bin 877 olduğu bildirildi.

Sputnik’in aktardığına göre, BAG, koronavirüsten en çok insanın hayatını kaybettiği yerin İtalya sınırındaki Ticino kantonu olduğunu ve bölgede 1.165 vakanın tespit edildiğini, 48 kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi.

Güncelleme-09:06
İRAN'DA BİR EMNİYET MÜDÜRÜ KORONAVİRÜS NEDENİYLE YAŞAMINI YİTİRDİ

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, koronavirüs nedeniyle ilçedeki İmam Humeyni Hastanesi'nde tedavi gören İsferayen Emniyet Müdürü Cavid Mehri, dün yaşamını yitirdi.

2015 yılından bu yana ilçenin emniyet müdürlüğünü yapan Mehri'nin Covid-19 nedeniyle solunum yetmezliği çektiği ve hastanede birkaç gündür tedavi altında olduğu belirtildi.

Öte yandan aynı hastanede 44 kişinin koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü ve şu ana kadar hayatını kaybeden 10 kişiden 3'ünün test sonucunun pozitif çıktığı 7 kişinin durumunun da şüpheli olduğu kaydedildi.

25-mart-ulke-ulke-koronavirus-salgininda-son-durum-olu-sayisi-19-bine-yaklasti-705628-1.

Güncelleme-09:05
KOLOMBİYA'DA GENEL KARANTİNA UYGULAMASINA BAŞLANDI

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 3 kişinin öldüğü, 378 kişide de virüsün tespit edildiği Kolombiya’da genel karantina uygulaması başladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque'nin 21 Mart’ta duyurduğu ve 13 Nisan'a kadar sürecek genel karantina bugün itibarıyla başladı.

Ülkede karantina süresi boyunca her aileden yalnızca bir kişi, alışveriş ve diğer ihtiyaçlar için dışarı çıkabilecek.

Yaşlılar ve çocukların dışarı çıkması sınırlandırılacak, ancak refakatçi eşliğinde çıkabilecek.

Zorunlu haller dışında sokağa çıkanlar ya da kurallara riayet etmeyenlere cezai işlem uygulanacak.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, önleyici ve zorunlu karantina uygulaması için halka dayanışma çağrısında bulundu.

Duque, "Bu sürecin, karantina ile bitmeyeceğini göz önünde bulundurmalıyız. Çünkü virüs oradadır ve bununla mücadele etmek zorundayız. Bu süreçten ülke olarak güçlenmiş bir şekilde çıkacağız. Salgını dirlik içinde hep beraber yeneceğiz." ifadelerini kullandı.

Ülkedeki temel ihtiyaç maddelerinin ihracatının sınırlandırılacağını belirten Duque, ülke genelinde zorunlu önleyici izolasyon tedbirlerinin uygulanacağını kaydetti.

Kolombiya Devlet Başkanı Duque, 21 Mart'ta ülkede karantina uygulanacağını açıklamış, ülkenin başkenti Bogota'da 20-23 Mart tarihlerinde karantina tatbikatı yapılmıştı.

Nüfusu 50 milyona yaklaşan ülkede şu ana kadar 378 Kovid-19 vakası görüldü, virüs nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık