Memur olan Kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alabilir mi

KENDİ İSTEĞİ İLE İŞTEN AYRILAN İŞÇİNİN TAZMİNAT HAKKI NEDİR Her 1 yıllık çalışma karşılığında 1 aylık brüt ücret tutarında tazminat alınıyor. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil ediliyor. Tazminat hesabında ücretin yanı sıra düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatler de (yol parası, yemek parası, düzenli ikramiye gibi) dikkate alınıyor.

Memur olan Kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem  tazminatı alabilir mi
  • 26 Aralık 2018, Çarşamba 18:35

Bazı durumlarda çalışanlar kendi isteğiyle ve kusuru dışında işten ayrılsa bile kıdem tazminatı hakkı elde edebilmektedirler. İş kanunu 24. Maddesi düzenlemiştir.

Son zamanlarda yoğun bir şekilde bize gelen taleplerde bir çok kişinin özel sektörde çalışıp kamuda memur - bekçi gibi işlere atama yapılanların özel sektördeki tazminatları ile ilgili ne yapacaklarına ilişkin ne yazık ki bazı yerlerde sağlıklı bilgi verilmediğini görmekteyiz. Kamu kurum ve kuruluşlarına atanacak olanlar kesinlikle işyerlerinden istifa etmemelerini, hiçbir belge imzalamamalarını, bizimle iletişime geçerek kıdem tazminatları hakları için gerekli olan hukuki işlemleri hukuk servislerimiz gereğini yapacaktır. İşten ayrılan işçi bizim örnek dilekçenin dışında işverne başka dilekçe versin işveren istediği dilekçeyi asal vermeyin. 

 

                             -İŞTEN AYRILMA DİLEKÇESİ     ÖRNEK DİLEKÇE

 

                                              ......................................... A.Ş Müdürlüğüne

 

Konu          :   İş Sözleşmesinin Feshi

 

Tarih         :    …./…201….

 

Ben ……………. Tarihinden beri filen kesintisiz olarak ……………. tarihine kadar işyerinizde çalıştım. Ancak İş kanunundan ve Borçlar kanunun da doğan yasal haklarımın yasanın öngördüğü şekilde tarafıma verilmemiştir. Bu sebeple iş kanunun 24.Maddesi devam eden diğer maddeleri gereğince fazlaya ilişkin haklarım saklı kalarak iş sözleşmemi tek taraflı olarak feshi ediyorum. …./…./ 2018

 

 

Sonuç Olarak ;  Kıdem tazminatım, fazla mesailerim, genel tatil ve ulusal bayram ücretlerim, yılına ait Maaşım, yıllık izinlerim vs. tüm işçilik alacaklarımın karşılığı olan toplam 70,000,00 TL'yi tebliğ edildiği tarihten itibaren 3 iş günü içinde sizdeki maaş hesabıma yatırmanızı, aksi takdirde işçi alacaklarının tahsili için yasal yollara müracaat edeceğimi ve yargılama gideri ile vekâlet ücretinin tarafınıza ait olacağı hususları vekâleten ihtar ediyorum.

 

Tazminat haklarınız için bize ulaşa bilirsiniz

   Abdurrahman KONYAR

Sosyal medya hesaplarımız iletişim bilgilerimiz mevcuttur.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık