Fazla mesaiye çalışmak istemeyen işçiler mesaiden vazgeçme dilekçesi

FAZLA ÇALIŞMAYA VERİLEN ONAYDAN VAZGEÇİLEBİLİR Fazla çalışmada işçinin onayı aranması koşulu ve kuralsızlaştırma İşe girerken imzaladığım iş sözleşmesinde, "İşçi, işverenin istemesi halinde fazla çalışma yapmayı peşinen kabul eder." denmektedir. Önceleri sorun olmuyordu, ancak ailevi nedenlerle artık mesaiye kalmak istemiyorum. Mesaiye kalmasam olur mu? Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay iş sözleşmesinin yapılması esnasında ya da bu ihtiyaç ortaya çıktığında alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır. Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi verdiği onayı otuz gün önceden işverene yazılı olarak bildirimde bulunmak kaydıyla geri alabilir. Çalışanlar dikkat! Fazla çalışmaya kalmamak, işverene geçerli nedenle iş sözleşmesinin feshedilmesi hakkını doğurabilir. İşçi işveren 30 günde işveren bildirdikten sonra işveren işçiyi fazla mesai zorlaması durumda işçi İş kanunu 24. Maddesi gereğince kıdem tazminatı hak kazanır .

Fazla mesaiye çalışmak istemeyen işçiler  mesaiden vazgeçme dilekçesi
  • 22 Ekim 2017, Pazar 22:51

FAZLA ÇALIŞMADA İŞÇİNİN ONAYI ARANMASI KOŞULU

Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle 45 saatin altında belirlendiği durumlarda yukarıda belirtilen esaslar dahilinde uygulanan ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışmalardır. Fazla sürelerle çalışmalarda, her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yirmi beş yükseltilmesiyle ödenir.

Özellikle bordro hilelerine karşı, fazla mesai ve genel tatil  konuları başta olmak üzere  Yargıtay  ve İş Kanunu ışığında aşağıda belirttiğimiz hususlara dikkat edilmesini rica ediyoruz. Peki bunlar nelerdir? neler yapılmalıdır?

1) Çalışanlar maaş bordrosu gelmiyorsa imzalamıyorsa maaşları bankaya yatıyorsa, maaşı

ATM'den değil banka gişelerinde çekip ''Ödenen para sadece maaşım olup fazlaya ilişkin haklarım saklıdır.'' şeklinde şerh düşmeleri halinde ileride fazla mesai ve genel tatil alacakları konusunda yazılı delile gerek kalmadan haklarını alabilirler.

2) Bordro geldiği zamanda ise aynı şekilde şerh (itirazı kayıt) koyup fazlaya ilişkin haklarını saklı tutsunlar.

3) Bunları yapmadığınız zaman maaş bordrosunda fazla mesai ve genel tatil gözükmesi durumunda dava açma olanağı kalmamakta olup aksini yazılı delil ile ispatlamak zorunda kalırsınız.

4) Fazla mesai ve genel tatil  ispatı için vardiya devir teslim defteri, silah kayıt defteri, puantajalar, şifler, nöbet devir teslim defteri gibi resmi belgeler ile ispatlanır. Tüm bu belgeler sizde bulunması gerekiyor. İşveren inkar edebilir. Bu yüzden elinizde mutlaka yukarda saydığımız belgelerin fazla mesai ve genel tatil yönünde olması kesin ve şarttır. Çalışırken düzenli olarak bu belgelerin birer örneğini kendinize alıp saklayın. Bu belgelerden birer örnek almak suç olmayıp yasal haklarınızdır. İşveren İş Kanunu gereği her ay başında çalışana bu ayın yapacağı mesainin saatlerini gösteren evrakları, çizelgeleri vermek zorundadır. Uygulamada buna uyulmadığı için çalışanların bu belgeleri kendi imkanlarıyla temin etmesi önemlidir.

5) Birçok şirketin çalışanların maaşlarını yatırırken avans veya benzeri açıklamalar yapılmaktadır. Maaşlarınızı çekerken açıklamalara dikkat edelim. Her ne şekilde olursa olsun, hesabınıza yatan parayı asla işverene vermeyin, yanlış oldu veya bu para senin hakkın değildir gibi olaylara asla inanmayın, kanmayın, zira elden verdiğiniz paraların geri dönüşü yoktur. Para isteyen işverenler için mutlaka Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunalım.

6) İşverenlerin uygulamada en fazla yaptıkları bordro hilesi maaşı bölerek bir kısmını ücret, bir kısmını ise mesai olarak göstermesidir. Bunun nedeni devlete daha az vergi ve prim ödemek ayrıca mesai ve genel tatil parası ödememek suretiyle haksız kazanç elde etme yoluna gitmeleridir. Yukarda belirttiğimiz gibi bordrolara, bordro yoksa banka şubesinde verilen dekontlara şerh düşürüldüğü takdirde çalışanlar fazlaya ilişkin haklarını tanık dahil her türlü delil ile ispatlama imkanına kavuşur. Aksi halde çalışanın hak kaybı çok büyüktür. 

 

Abdurrahman KONYAR 

İş ve Sosyal Güvenlik Bilgilendirme 

 

 

                                                       .................................... Şirketine

 

KONU         : Fazla Mesai

 

            Ben uzun süredir şirkette çalışmaktayım. İşe girerken iş sözleşmesi ve bununla beraber bir çok evraka imza atım. Çalıştığımız zamanlarda ise yine bir çok değişik belgeler bana imzalatıldı. Ancak bu imzaladığım belgelerin hiçbirinin sureti bana verilmedi.

            Bu belgelerin ve iş sözleşmesinin içinde, işverenin ihtiyaca olması durumda işçinin fazla mesaiye geleceği yazılmıştır. Yine hafta tatili, resmi ve dini tatil günlerinde çalışılacağı yazılmaktadır.

            Ancak 06.04.2004 tarihli İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle  Çalışma Yönetmeliğinin, 25425 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren değişik  9. Maddesi ve diğer hükümleri gereğince, fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi verdiği onayı otuz gün önceden işverene yazılı olarak bildirimde bulunmak kaydıyla geri alabilir. Bu nedenle ben de 30 gün önce yani .../.../ 2020 tarihinden itibaren sizlere bildirimde bulunarak 30 gün sonra artık fazla mesai ve ulusal bayram, resmi - milli tüm genel tatil günlerinde çalışmak istemediğimi, normal iş kanunu gereği 45 saat çalışma süresi dışında çalışmak istemediğimi, yine gece 7,5 saatten fazla çalışmak istemediğimi bilgilerinize arz ederim. ..../..../2021

 

                                                                                                                      Bildirimde Bulunan

                                                                                                          ..........................................

 

HABERE AİT VIDEO


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık