Borcu olanları sürekli rahatsız edenler için Örnek şikayet dilekçesi

İcralık borcu olan avukatların araması Ekonomik sebeplerden dolayı ne yazık ki bir çok kişi borcunu ödeyememektedir veya ödemekte zorluk çekmektedir.

Borcu olanları sürekli rahatsız edenler için Örnek şikayet dilekçesi
  • 22 Ocak 2019, Salı 17:54

Ancak bazı hukuk büroları hukuk dışı işlemler yöntemiyle borçluyu taciz ederek, baskı kurarak borcu tahsil etme yöntemine gitmektedir. Bazı hukuk büroları çağrı merkezi kurup yanına birkaç tane tahsilatçı alıp sürekli olarak telefonla arayarak, mesaj göndererek rahatsız etmektedir. Bu da yetmezmiş gibi bir çoğunun akrabalarına kadar aradığında şahit olmaktayız. Bu yapılan işlemelerin tümü hukuk ve yasa dışıdır. Hatta özellikle avukatların yanında çalışanların bazıları kendilerini avukat olarak tanıtmaktadır. Böyle durumlarda sizi arayanların ses kaydını alıp, isim ve baro sicil numaralarının sorulmasını talep edin. Ayrıca size herhangi bir şekilde icra dairesinde yazı geldiği zaman yazıda yazan süre içerisinde başvuruda bulunun. Özellikle her zaman borçlunu yakın olan adrese icra açılması gerekir. Şayet yakın değil ise yetki itirazında bulunulması bir diğer husus ise her zaman faiz yasal ise bir diyeceğim yoktur. Faiz yasal değil ise faize itiraz ediyorum, diyerek itiraz ediniz.   Tüm vatandaşlar yetki itirazı ve faize itiraz ettiği taktirde avukatları büyük bir sıkıntıya sokmuş olursunuz. Ayrıca kesinlikle avukatların hesaplarına para yatırmayın. Direk icra müdürlüklerinin hesaplarına para yatırılması daha iyi olur. Çünkü dosyanız ileriki aşamada herhangi bir sıkıntı çıkarmaz. En azından resmi makamların gözetimi altında olur. Peki sürekli sizi rahatsız eden kişilere ne yapmak gerekir. Aşağıda sunduğumuz örnek dilekçeyi doldurup, ilgili savcılığa verip, gelen mesajların çıktısını alıp, ekte bildirin. Ayrıca izinsiz mesaj gönderdiği içinse Ticaret Bakanlığı Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi üzerinden şikayette bulunun. Eğer ki herkes böyle şikayet ederse bakın bakalım sizi rahatsız eden olur mu..

“BU MESAJLARI ATANLAR SUÇ İŞLİYOR” - Avukatlar ve bürolar, bu tip mesajları yollayarak bir suç işlemiş oluyorlar mı? Bu tip rahatsız edici mesaj ya da aramalar sadece borçlulara değil, borçlunun anne babasına kardeşine, eşine ve diğer akrabalarına yönelik de oluyor. Hatta bunu yapan hukuk büroları, büyük hukuk büroları oluyor. Bunları yapmalarındaki maksat çok küçük alacaklar için haciz işlemi gerektirmeden arama yoluyla tahsilat yapmaktır. Çünkü hukuk büroları o kadar yoğun ki 500 - 1000 TL’lik icra dosyalarında haciz işlemi yapmak külfet oluyor. Bunun yerine aramayı ve tehdit etmeyi deneyenler az değil elbette. Bu yapılanlar açık açık suçtur. Bu konuda özellikle şikayet edilen avukatların olduğu herkesçe bilinen bir şey. Türkiye Barolar Birliği'nin ve Yargıtay’ın bu konuda çok emsal kararı vardır. Borç için icra takibine geçildikten sonra artık tüm işlemlerin icra dosyası üzerinden yürütülmesi şarttır. Bir kişinin sürekli sürekli kasıt derecesine vararak aranması TCK’da yer alan "Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma" suçunu oluşturur. Ayrıca bir kişinin akrabalarının aranması, icra dosyasından haber verilmesi ise yine TCK’da yer alan "Kişisel Verilerin Ele Geçirilmesi veya Yayma" suçunu oluşturur. Nitekim hangi adliyeyi arasanız size telefonda bilgi vermezlerken hukuk bürolarının bu kadar rahat hareket edip kişilerin bilgilerini başkalarına vermesi de kabul edilemez. Tabii ki her olayın ayrı ayrı ele alınması ve değerlendirilmesi şarttır. Yoksa her mesaj suç unsuru oluşturmamaktadır.
 

........................................ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

 

Müşteki                          : A…... …….  (T.C.NO: ………………)

                                         M……………………………………………………. Şişli/İst.

                                          0552……………

 

ŞÜPHELİ                      : ………………………….

                                        ……………………………………………………………../.

 

ŞİKAYET  KONUSU : Huzur ve Sükûneti Bozmak, Avukatlık Kanuna Aykırı Davranmak ve  Görevin Kötüye Kullanılması, Hukuk aykır Kişisel verilerin ele geçirilmesi veya yayma

 AÇIKLAMA

Ben daha önce …………… (Buraya borçlu olduğunuz firma veya kredi çektiğiniz bankanın ismini yazın) firmasına ekonomik nedenlerden ötürü borcumu ödeyemedim. Firma hakkımda Ağrı 1. İcra Müdürlüğünden … / ... dosya numarası ile takip başlatmıştır. Ancak buna rağmen hukuk bürosu sürekli olarak; ‘’ Eve haciz getireceğiz, hakkında tutuklama kararı çıkarttık, seni tutuklatacağız, seni ceza evine atacağız.’’ gibi sözlerle sürekli bana telefon açıp ve mesaj göndermektedirler. Bunla beraber akrabalarımı arayıp borcumun olduğunu söylemektedirler Mesaj atmışarıdır bu bilgileri nasıl ele geçirdiğini biliyorum Aile ve yakınlarımı ele gçerlimi benim borcumuda onlar söylemiştir. Kendilerine bu konuları söylediğimde ; ’’ Git istediğin yere şikâyet et’’ gibi sözler söylediler. İlgili yasa ve mevzuatı incelediğimizde Avukatların çağrı merkezi kurarak veya personeller aracılığıyla iletişim kurması veyahut ta müvekkil adına anlaşması Avukatlık Kanunu’na aykırıdır. Diğer yandan ise İcra İflas Kanununda da belirtildiği üzere avukatlar müvekkillerinin alacaklarını icra daireleri dışında farklı stillerle tavsiye etmesi yasaklanmıştır. Bir diğer husus ise Türk Ceza Kanunun da huzur ve sükûneti bozmayı ve Kişisel verilerin ele geçirilmesi veya yayma suç olarak nitelendirmiştir. Ayrıca avukatlar bizi arayarak kendi hesaplarına para yatırılmasını talep etmektedirler. Fakat bu paraların icra dairelerine yatırılması gerekirken avukatlar harici tahsil ve az vergi verip müvekkillerden ise icradaki kesintileri yapmayarak bu şekilde kendisi ve müvekkili haksız bir kazanç sağlamaktadır. Bir diğer anlatımda ise kendi hesaplarına para yatırtarak burada da yasal harçların düşürerek ödemesi gerekirken bunları yapmayıp direk kendi hesaplarına para gönderdikleri için kamu zararı söz konusudur. Kendine ve müvekkillerine haksız kazanca yönelik eylem oluşturmaktadır. Benim huzur ve sükûnetimi bozan, görevi kötüye kullanan …………. Hukuk Bürosu hakkında yerinde inceleme yaparak, çağrı merkezinin kurulup kurulmadığının tespitinin yapılması, harici ve diğer tahsilatlar ile ilgili banka hesaplarının incelenmesini ve bunların meslek makbuzu kesip kesmediğine ilişkin,  ilgili kişi ve kişiler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını arz ve talep ederim.

SONUÇ VE TALEP   : Yukarıda kısa ve öz olarak izah ettiğim sebeplerden dolayı  ilgili kişiler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını kamu davası açılmasını ve en yüksek ceza ile cezalandırmasını arz ve talep etmekteyim.

 

    Abdurrahaman KONYAR 

                        Özel Güvenlik İşçi Hakları                    

HABERE AİT VIDEO


Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık