Bu zekatta bir terslik var Bu rakama göre bile

Bu rakama göre bile dört kişilik bir aile için sadece gıda harcaması günlük 60 TL olmalı, bu da aylık 1800 TL yapar ki, bu ülkede asgari ücretin hali hazırda 1300 TL olduğunu hatırlatalım ve devam edelim...

Bu zekatta bir terslik var Bu rakama göre bile
  • 23 Haziran 2016, Perşembe 4:09

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl için fidye miktarını yani oruç tutamayanlar için günlük yoksullara verilmesi gereken para tutarını 15 TL olarak belirledi. Buna göre Diyanet iki öğün parası olarak verilen fidye için 15 TL tutarını yeterli görmüş oluyordu. Bu rakam iki açıdan önemli; birincisi söylenen rakamla alınacak gıdaların niteliği, değeri vs belirlidir; ikincisi ise 15 TL ile siz dışarıda öyle “yemek” falan yiyemez, bu parayla ancak aç kalmaktan kurtulursunuz.  Bu da demek oluyor ki anılan başkanlığa göre fidye aç kalmamak için verilen bir bedeldir; ötesini konuşmaya rakamlar yetmiyor çünkü. Diğer taraftan bu rakama göre bile dört kişilik bir aile için sadece gıda harcaması günlük 60 TL olmalıdır. Bu da aylık 1800 TL yapar ki, bu ülkede asgari ücretin hali hazırda 1300 TL olduğunu hatırlatalım ve devam edelim.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’na 2016 yılı için 6 Milyar 482 milyon 979 liralık bir bütçe ayrıldı. Bu bütçeye göre Diyanet 12 bakanlığı geride bırakıyor ve aslan payından oldukça büyük bir dilim almayı kendine hak görüyordu. Oysa TÜİK’in 2013 yılında yayınladığı “Türkiye’de Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’na” göre memlekette 16 milyon 706 bin yoksul bulunuyordu. Üstelik yoksulluk sınırı 501 TL olarak kabul edildiğinde bu sayıya ulaşılmıştı.Yani aslında Türkiye’de göründüğünden çok daha fazla yoksul vardı. Ama bu rakamı baz alsak bile hali hazırda yoksul sayımız Hollanda nüfusuna eşitti. Fakat gelin görün ki, anılan Başkanlık bu sayıları dahi hiç önemsememiş olacak ki, yoksul halkın vergileri ile oluşturulan bu bütçeye onay vermiş, dinen de bu durumu caiz görmüştür.

 

YAŞANAN DERİN ÇELİŞKİ

 

Yaşanan böylesi vahim durumları dinen caiz gören sadece Diyanet’te değildi. Örneğin söz sırası zekâta geldiğinde on binlerce insan da yaşadığı derin çelişkiyi yok sayar ve bir anda ortalıktan kaybolmayı caiz görür. Öyle ki İslam tarihinde ve bugün Müslümanların en netameli konularından biri de zekât, fidye, sadaka gibi konular olmuştur. Çünkü bu konular mali meseleler arasına girer ve ekonomik açından az da olsa bir gelir kaybına sebep olur. Fakat gelin görün ki, başta zekat olmak üzere diğer benzeri hükümler İslami metinlerde yer almaktadır. Hatta Bakara suresi 216.ayette yer alan “ihtiyacınızdan fazla olanı verin” ifadesini “Müslümanların mal, mülk biriktiremeyeceği, dolayısıyla servet sahibi olamayacağı” biçiminde okuyanlar bile vardır lakin bu kimselerin sesi ancak fısıltı düzeyinde kalmaktadır. Diğer taraftan egemen İslam yazınına göre hükmü tartışılmayacak konu ise zekattır ve yine Bakara suresinin 43.ayetinde açıkça zekat verilmesi emredilmiştir.

 

Zekat miktarının nasıl belirleneceği hususuna gelince bunun için hadislere başvurulmuş ve hadislerden ilgili hüküm çıkarılmıştır. Buna göre 200 dirhem gümüş veya 20 miskal altın veya 5 sağlıklı deve veya 30 kara sığır veya 40 koyuna sahip olan kimse zengin sayılmakta ve dolayısıyla da zekat verme yükümlülüğü ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu arada Zekât olgusu İslam’ın ilk dönemlerinden o kadar önemsenmiştir ki, Halife Ebubekir Müslüman olduklarını kabul etmelerine rağmen zekat vermeyen kabilelere savaş ilan etmiş ve binlerce insan bu savaşlarda yaşamını kaybetmiştir.

YÜZLERCE YILDIR İLGİ GÖSTERİLMEYEN KONU

İfade etmiş olduğumuz üzere İslam dünyasında eşitsizlik, sömürü, gelir dağılımı adaletsizliği ekseninde ele alabileceğimiz mali meselelere ve dahi zekat gibi gider yönü olan hükümlere çok yer verilmez. Bu meseleler gündeme alınıp, eleştirel bir söylem ve perspektif üzerinden işlenmez.  Gerek cemaat liderlerinin vaazlarında gerekse de İslami tandanslı örgütlerin bildirilerinde bir çırpıda geçiştirilir bu durum. Örneğin böyle zamanlarda “zekatınızı verin” tavsiyesinden öteye varmaz “İslamcı yapıların” dili. Burada elbette zekat verme ile ilgili bir baskı olsun, zorla zekat alınsın demek istemiyoruz. Lakin kadınlarla ilgili kılı kırk yaran meseleler gündeme getirilip her vaazda bu konu işleniyorsa, örneğin başörtüsü meselesinde ülke ayağa kaldırılıyorsa bir tutarlılık ve samimiyet gereği de “dinin beş temel şartından biri olarak görülen” zekâtta öyle işlenmelidir diye düşünüyoruz.  Fakat gelin görün ki, değil bugün yüzlerce yıldır bu konuya bir eğilim gösterilmediğini biliyoruz.

Bu noktada birkaç çarpıcı veriyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hâkim İslam anlayışına göre Müslüman kimse malının değerinin kırkta biri kadar zekat vermelidir. Peki bunun kontrolü yapılıyor mu? Elbette yapılamıyor ve biz kendini Müslüman olarak tanımlayan kimsenin malına ne ölçüde kıyıp kıymadığını “Allahın emrine ne ölçüde uyup uymadığını bilemiyoruz”. Elbette bizim açımızdan temel ilke özgürlükçü din anlayışıdır. Dolayısıyla kimseye zorla bir husus dikte ettirilemez; fakat burada da vurgulamak istediğimiz içsel bir tutarlılık ve samimiyet meselesidir.

Bakın basından okuduğumuz bir habere göre Çırağan Sarayı’nda dört kişilik bir iftar menüsünün fiyatı 1200 TL civarındaymış. Şimdi oraya giden kimse Müslüman olduğuna göre aynı zamanda zekatını da vermelidir. Zira kendisi zekat verecek ölçüde bir zenginliği çoktan aşmıştır ve dahi ülkede 20 milyona yakın yoksul değil “aç” vardır. Lakin böyle olmuyor işte. Zira dediğimiz gibi ödenen zekatın bir tespiti yapılamıyor dahası bunun için ortaya koyulan bir niyette yok. Gelelim aktaracağımız o çarpıcı veriye. Buna göre ABD’li Forbes dergisi Türkiye’nin en zengin 100 kişisinin toplam servetini 100 milyar dolar olarak açıkladı.  Şimdi, madem Türkiye’nin yüzde 90’ı Müslüman bu rakamında ağırlıklı olarak Müslümanlara ait olduğunu ifade edebiliriz.

KÜÇÜK BİR MATEMATİK HESABI

Gelin şimdi küçük bir matematik hesabı yapalım ve bu paranın zekâtının boyutunu ve sonuçlarını görelim. Zekatta verilmesi gereken oran kırkta bir yani yüzde iki buçuk olarak belirlenmiştir. Bu noktada 100 milyar doların %2,5’i  2,5 milyar dolar yapmaktadır. Bu rakamın lira cinsinden karşılığı ise 7,2 milyardır. Şimdi ortaya çıkan bu 7,2 milyar en yoksul yüz bin aileye paylaştırılsa dahi aile başına 72000 lira düşüyor. Aile sayısını büyütmek ise olası bir durum çünkü ortada muazzam bir rakam vardır. Biz burada kişilerin servetlerini veri alarak bu rakama ulaştık. Fakat yılık elde edilen gelirlerinden bu rakamlardan aşağı kalmadığını biliyoruz. Yine İslam fıkhında “mal, mülkiyete geçer geçmez mi, yoksa hemen mi zekata” tabi olur tartışmalarını bir yana bırakalım. Her halükarda ortada devasa bir zekat kaynağı vardır.

Söz konusu kaynağın kitlelere ulaştırılması ise dini bir samimiyet ve inançla mümkün olacak bir hadisedir. Ama işte bunun için bir niyet, farkındalık ve irade olmalıdır.  Kitleleri kendi siyasal amaçları için kullanıp buradan da kendi küçük devletçiklerini kuranların elbet ne böyle bir niyetleri ne de eylemleri söz konusu olabilir. Onlar ancak zengin olmak için okunması gereken dua kitaplarını satmasını bilirler; gerisi onlar için ne gam ne kederdir.  Aydın Tonga 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık