Güvenlik görevlisi olarak çalışan kadınlara erkek personel tarafından şiddet uyguladımı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Güvenlik AŞ’de güvenlik görevlisi olarak çalışan kadınlara erkek personel tarafından şiddet uygulandığı, haksız yere işten çıkarmaların yaşandığı iddia edildi. İBB ise iddiaları yalanladı.

Güvenlik görevlisi olarak çalışan kadınlara erkek personel tarafından şiddet uyguladımı?
  • 03 Mayıs 2020, Pazar 17:42

Aydınlık ERCAN KÜÇÜK

İstanbul Güvenlik AŞ’ye bağlı olarak Metro İstanbul’da güvenlik personeli olarak çalışan Nurşah Kepekçi, kendisine denetim amiri tarafından hakaret edilip şiddet uygulandığını, amirlerine anlatmasına rağmen olayın üstünün kapatılarak kendisinin disiplin soruşturmasıyla işten çıkartıldığını öne sürdü. Kamera kayıtlarının kesildiğini iddia eden Kepekçi, şöyle anlattı:

‘KAMERA KAYITLARI SİLİNMİŞ’

“31 Ekim 2019’da saat 15.00 gibi güvenlik denetim amiri Hüseyin Gülsüm nöbet tutarken gelip hakaret etmeye başladı. Elini kaldırdı seni şuraya gebertir gömerim dedim. Hakaretler etti. Korkuyla refleksle altıma kaçırdım. Başka bir arkadaşı çağırıp nöbeti ona devrettim. Aynı gün dinlenme alanında yine bağırdı çağırdı. Kolumdan sıktı, işimden atmakla tehdit etti. Daha önce başka kadınları da dövdüğüne şahidim. Eşime anlattım. Karşı tarafı da dinlemek istedi. Eşimin suratına kapattı telefonu. 15 Kasım’da disipline sevk edildim. Kamera kayıtlarına baktık. Hüseyin Gülsüm’ün bana saldırdığı anların kamera kayıtlarını kesmişler. 5 Aralık’ta evrak geldi diye çağırdılar. Mesai bitimi saat 17’den 19’a kadar beklettiler. 19.00’da geldiler, ‘Hüseyin Gülsüm’e iftira attın diye seni attık’ dediler. Savcılığa şikayet ettim takipsizlik kararı çıktı, itiraz ettim. Görüntüler verilmiyor, sildik yok diyorlar.”

İstanbul Güvenlik AŞ’ye bağlı olarak Metro İstanbul’da güvenlik personeli olarak çalışan Şendağ Şahindoğan da Metro İstanbul’da kadın personele hakaret edildiğini ileri sürdü. Olaya tepki gösteren Şahindoğan, sağlık sorunları nedeniyle aldığı raporlara istinaden oturarak çalışmak istediğini, ancak mümkün olmadığı belirtilerek iş akdinin feshedildiğini aktardı. Metro İstanbul hat denetim amiri Rıfat Alataş’ın amirlerin yer aldığı Whatsapp grubunda kadınlara hakaret ettiğini ifade eden Şahindoğan, şunları söyledi:

‘ORTALIK KARIŞIR’

“8 Mart 2019’da Dünya Kadınlar Gününde Metro İstanbul kadın personele çiçek ve cüzdan dağıttı. Vardiyada olmayanlara cüzdan dağıtılmadı, dediler. 24 Mart’ta ‘cüzdan dağıtıldı M3 Başakşehir-Kirazlı hattında 12 kadın cüzdan almadı’ dedik. Şeflerle görüştük. Bundan sonra cüzdan konusuyla ilgili Rıfat Alataş, denetim amirlerinin bulunduğu Whatsapp grubunda kadınlara hakaretler içeren bir mesaj yazmış. Amirlerden Şahin Bey bunu yanlışlıkla kendi Whatsapp durumunda paylaşmış. Müdür yardımcısı Pınar Karin ile konuşup şikayetçi oldum. Hat vardiya amiri Kemal Toman, Rıfat Alataş’ın babacan olduğunu, bu konuşmaların normal olduğunu söyledi. ‘Çoğu olayı örtbas ediyoruz ki insanlar işinden olmasın. Rıfat’ın emekliliği yakın. Bu konuyu işleme alırsam, ortalık karışır’ dedi. Rıfat Alataş’ı Başakşehir-Kirazlı hattından tramvaya verdiler ve 5 yevmiye ceza kestik dediler.

“Güvenlik olarak çalışırken bel fıtığı başladı. Hastaneye muayeneye gittiğimde verilen heyet raporunda oturarak çalışabileceğim yazıldı. 14 Ocak 2019’ta bu raporu şirkete sundum. 29 Mayıs’ta muayene olduğum şirket doktoru da ‘Oturacak yer yoksa da kişiye özel oturak ile aralıklarla oturarak çalışması uygundur’ yazdı. Dikkate alınmadı. 30 Temmuz 2019’da ihtar çektim. 4 Eylül’de oturarak çalışacak yer olmadığı gerekçesiyle çıkışım verildi. Metro ulaşımda çok fazla benzer şeyler oluyor. Ama ortaya çıkmıyor, kendi aralarında kapatıyorlar.”

 

İBB: İDDİALAR ASILSIZ

İddiaları İBB’ye de sorduk. İBB’den yapılan açıklamada iddiaların asılsız olduğu, Şendağ Şahindoğan’ın kendi isteğiyle ayrıldığını, tazminatının verildiği, Nurşah Kepekçi’nin de çalışma arkadaşlarının şikayeti nedeniyle disipline sevkedildiği savunuldu. Açıklamada şöyle denildi:

“Şendağ Sayındoğan, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nden uzun süre ayakta kalamayacağı ve sert ayakkabı giyemeyeceği şeklinde bir rapor ibraz etti. Güvenlik görevlisi olduğu için ayakta durup gelenleri kontrol etmesi gerekiyor, bu nedenle başka yerde istihdam edilemedi. Kendisi de ‘tazminatımı verin, ayrılayım’ dedi. Kendi talebiyle ayrıldı, eşi hâlâ bizde çalışıyor.

“Nurşah Kepekçi hakkında bazı çalışma arkadaşlarının şikayetiyle disiplin soruşturması açıldı. Bir Whatsapp grubunda arkadaşlarına ağır hakaretler içeren paylaşımlar nedeniyle şikayet edildi. Disiplin kurulu kararıyla ihraç edildi. Kamera kayıtlarını inceledik. İddia edildiği gibi ne el kaldırma ne yumruk var. Kepekçi şikayet edilince amiri Hüseyin Gülsüm, hakkında şikayet var diye uyarıyor. İddialar asılsız.” 

    Abdurrahaman KONYAR 

      Özel Güvenlik Hakları  


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık