Bakan Selçuk açıkladı! sosyal yardım parası nasıl alınır, kimler yararlanacak.

Bakan Selçuk'tan Nakdi Yardımda Taşeron ve Kamu İşçileri Açıklaması

Bakan Selçuk  açıkladı!  sosyal yardım parası nasıl alınır, kimler yararlanacak.
  • 26 Nisan 2020, Pazar 23:54

İşte Bakan Selçuk'un açıklamalarından öne çıkanlar...

İlk baştan itibaren pandemi sürecinde Ekonomik İstikrar Kalkanı adı altında çok kapsamlı bir sosyal koruma kalkanı oluşturduk. Bu sosyal koruma kalkanı da bizim için 3 ana başlık altında dağılmıştı. Bunlardan bir tanesi sosyal güvenlik ve çalışma hayatı, ikincisi sosyal hizmetlerde aldığımız önlemler, üçüncüsü ise sosyal yardımlardı.

Sosyal yardımları da Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Bakan Berat Albayrak ile beraber çok yoğun bir çalışma neticesinde 3 faz altında topladık. Bu üç fazdan ilkine 2,1 milyon aileye 1000'er TL destek vererek tamamladık. İkinci fazda da yine hedefimiz 2,3 milyon haneye ulaşmaktı. Özellikle vakıflardan süreli yardımları alanlar ve belli bir kıstasta olanlar dahilinde. Biz şu anda 2,3 milyon hanemizin de 1,3 milyon hanesine ulaşmış durumdayız. Diğerlerini de bu hafta içerisinde yine tamamlamaya çalışıyoruz. Ayrıca pazartesiden itibaren kabine sürecinde Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama neticesinde biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde faz 3'ü de başlattık. Faz 3'te de e-Devlet sistemi üzerinden başvurular almaya başladık.

E-DEVLET'TEN MÜRACAAT EDEMEYECEKLER NE YAPACAK?

Bizim sahada 1003 tane sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfımız var. Dolayısıyla sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımız her daim periyodik olarak ailelerimize destek olmaya devam edecekler. E-Devlet üzerinden açtığımız bu hane bazlı sisteme ailede bir kişinin e-Devlet şifresi varsa başvurabiliyorlar. Herhangi bir koşulda başvuramayanlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile bu sistemden yararlanabilecekler.

Faz 3'teki başvurularımız pazartesi itibarıyla açıldı. Şu anda talep bazlı aldığımız için bir rakam öngöremiyoruz. Ancak şu an itibarıyla sisteme 800 bini aşkın başvuru aldık. Sistemdeki yoğunluğu düzenlemek adına başvuruları 5'e ayırdık. TC Kimlik Numarasının son hanesine göre vatandaşlarımız başvurularını yapacak. Cumartesi-Pazar günleri ise sınırlama olmadan herkes başvurabilecek.

3. FAZ 1000 TL YARDIMA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Belirlediğimiz belli başvuramayacak gruplar vardı. Bunlar kimlerdi? Memurlarımız başvuramayacak. Kamu işçilerimiz başvuramayacaklar. SGK'dan gelir ya da aylık alan emeklilerimiz başvuramayacaklar. Faz 1 ve faz 2'den 1000 TL'lik desteği almış olanlar başvuramayacak. Onun dışında İŞKUR işsizlik ödeneğinden ve İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden yararlanmış olanlar faz 3 sistemine başvursalar dahi değerlendirmeye alınmayacaklar. Amacımız şu; devletimizin sistem olarak gelirini sağladığı memurlarımız, emeklilerimizi sistemin dışında tuttuk. Onun dışındaki bütün vatandaşlarımızın da sistem içinde başvurabilmelerini sağlıyoruz. Yine burada SGK sorgusunu tamamladıktan sonra 1003 vakfımızın ekranına düşüyor. Vakıflarımız da onları koşullar çerçevesinde değerlendiriyorlar ve ödeme emirlerini gerçekleştiriyoruz. Dönemsel muhtaçlık kriterlerini sağlayıp sağlamadıklarını da vakıflarımız aracılığı ile değerlendireceğiz.

HABERE AİT VIDEOSEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık