İş arayandan ücret almak Dolandırcılık Yöntemi

İş arayan kişilerde ücret alınması yasa dışıdır. 4904 sayılı İŞKUR Kanunu'nun 19'uncu maddesine göre, işsizler ile işçi arayanları karşı karşıya getirmek amacıyla kurulan Özel İstihdam Büroları da dahil olmak üzere hiç kimse iş arayanlardan para isteyemez.

İş arayandan ücret almak Dolandırcılık Yöntemi
  • 13 Kasım 2019, Çarşamba 12:52

 İlgili madde şöyledir: "Özel istihdam büroları, iş arayanlara ve açık işlere ilişkin bilgileri sadece iş ve işçi bulma faaliyeti için gerekli olması halinde toplayabilir, işleme tabi tutabilir veya bunlardan yararlanabilir.
Özel istihdam büroları, iş arayanlardan her ne ad altında olursa olsun menfaat temin edemez ve ücret alamazlar. İşe yerleştirme faaliyeti karşılığı ücret sadece işverenden alınır. Ancak, yönetmelikle belirlenecek meslekler ve üst düzey yöneticiler için işe yerleştirilenlerden ücret alınmasına izin verilebilir." Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği'nin 13'üncü maddesinde ise "Özel İstihdam Büroları; profesyonel sporcu, teknik direktör, antrenör, manken, fotomodel ve sanatçı meslek gruplarında yer alanlar ile genel müdür veya bu göreve eş ya da daha üst düzey yöneticilerden ücret alabilir" denmektedir.
SİZİN BAŞVURDUĞUNUZ ŞİRKET SUÇ İŞLEMİŞ
Siz, Özel İstihdam Bürosu'na değil, ilan veren veya vermeyen bir şirkete gidip iş başvurusunda bulunmuşsunuz, bu durumda da esasen ücret talep edilemez. Çünkü, kendi şirketinin işçi ihtiyacı için bile olsa, iş ve işçi bulma işlerinden kazanç elde edilemez. Yani, başvurular esnasında işsizlerden başvuranlardan ücret talep edemezler. Bu durumda yetkileri olmadığı halde kendi şirketlerine dahi olsa Özel İstihdam Bürosu gibi davranıyor ve iş ve işçi bulma faaliyetinden para kazanıyorlar demektir. Bu da suçtur ve 4904 sayılı kanunun 20'nci maddesi ve ilgili tebliğe göre,
"b) Kurumdan izin almadan iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti yapan gerçek ve tüzel kişilerden;
i) 4904 sayılı kanunun 17'nci maddesinin birinci fıkrasına ve 4857 sayılı İş Kanunu'nun 90'ıncı maddesine aykırı olarak, kurumdan izin belgesi almadan iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyetinin bir işyerinde veya 9/6/2004 tarihli ve 5187 sayılı Basın Kanunu'nda yazılı araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzer yayın araçlarından biri ile işleyenlere 4857 sayılı kanunun 106'ncı maddesi ve 4904 sayılı kanunun 20'nci maddesinin (h) bendi gereği on bin Türk Lirası idari para cezası; bu fiilin her bir tekrarında yirmi bin Türk Lirası,
ii) İş arayanlardan ücret alan veya menfaat temin edenlere aynı 4904 sayılı kanunun 20'nci maddesinin (d) bendi gereği on bin Türk Lirası idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca, kuruma onaylatılmayan her bir yurtdışı hizmet akdi için üç yüz Türk Lirası, idari para cezası uygulanacaktır" denmektedir.

 

Buda Yeni Dolandırcılık Yöntemi, Bir çok kişi veya Kişiler İş vaadiyle insanların zor durumda ve caresiz oluşundan faydalanarak. Ahlaksız bir şekil de insanlıktan nasibini almamış bu dolandırıcılar insanlardan Para Aldıklarını sürekli Duymaktayız. Öncelikle İŞ arayan kişilerden ücret alması yasak olduğu gibi firmalarda eleman temin eden firmalarda suç işlemektedir. Yasa gereği iş kurdan izin almadan iş arama ve ya iş bulma konusunda aracılık yapması yasaktır. bunu yapan her iki firma hakkında İş kura Şikayet etmesi halinde idari ceza uygulanır. böyle bir durumla karşılaştığınız zaman öncelik olarak işkura şikayet etmeniz daha sonrasında cumhuriyet baş savcılığına giderek haklarında suc duyurusunda bulunmanızı dilekçeniz de ise özellikle kendilerini kandırarak par aldığını fatura verilmediğini ayrıca tahhütlerin işlemlerini yapmadığını haksız kazanc sağladığını vergi kanuna muhalefet ettiğinden dolayı davacı şikayetçi olduklarını beyan etmenizi tavsiye ediyoruz. Her ne şekil de olursa olsun. hangi isim altında söyleseler dahi bile iş arayan kişilerden ücret alması kesinlikle yasaktır. bazı kişiler eğitim adı altında yapmaktadırlar. özel güvenlik şirketleri ve özel güvenlik eğitim kurumları bu eylemlerin yapması yasa dışıdır. bazı kişilere düzmece kağıtlar vermektedirler asla bu kağıtlara inanmayın. Özellikle Israr ediyoruz bunlara kanmayın. En yakın makamlara şikayet edin. Mağdur olanlar varsa da en yakın adli makamlara şikayet de bulunsun.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık