Taşeron şirketin değişmesi işçilerin hakları ne olacak

taşeron firmalar değiştiği zaman işçilerin hiçbir hak ve alacakları kaybolmaz. Kendi bünyelerine geçmeleri halinde ise bütün alacakları ile birlikte devir edilir. Yıllık izin konusunda hep aynı yerde çalışmış ise asıl işveren de işe başladığı tarih dikkate alınır fakat taşeron firmada bir den fazla projede ve işlerde çalışmış ise taşeron firmanın girişi dikkate alınır. İş kanunu 2 ,6 ve 36. Maddesi gereğince taşeron firma işçilerin hak ve alacaklarını ödemediği zaman taşeron parasından kesip işçilerin hak alacaklarını ve SGK’larını yatırmaları gerekir. Alt işveren taşeron şirket işçilerin SGK primlerini yatırılmadıklarından dolayı asıl işverenden tahsiline gidilir. Asıl işveren alt işveren yönetmeliği gereğince detaylı olarak birçok konu yazmaktadır.

Taşeron şirketin değişmesi işçilerin hakları ne olacak
  • 24 Aralık 2019, Salı 20:01

Asıl işveren proje ve alt işveren taşeron şirketi bazen işçilere haklarınız biz de değildir deyip topu bir birine atmaktadır. Her iki işverenin bu beyanı işçileri bağlamaz ve hukuka aykırıdır. İş Kanunun 2. Maddesi. Yeni gelen taşeron alt işveren firması, devir aldığı diğer taşeron firmada işçilerin işten çıkartılması yâda uzak bir yere gönderilmesi veya deneme süresi bahanesiyle işten çıkartması halin de işçiler işe iade ve diğer alacaklara ilişkin asıl işveren alt işvereni dava ederek yasal haklarını dava açabilirler.

İşçiler işe iade davası açtıkların da 8 ile 12 maaş arasında iş güvence tazminat hakkı vardır. İşveren dava sonunda işçiyi işe çağırsa ya da aynı şart ve koşullarda en son çalıştığı projeye asıl işveren işçiyi işe başlatsa bile işçiye 4 maaşını ve diğer sosyal haklarını ödemek zorundadır. Şayet işe başlatmazsa başa bir yer yada proje önerirse işçi bunu kabul etmediği zaman burada da 8 ile 12 maaş arasında iş güvence tazminatı + kıdem + ihbar +yemek, yol gibi işçilik haklarını toplu bir şekilde işçiye ödemek zorundadır. 6 aydan fazla çalışan bir işçi tüm bu haklarını kazanmış olur.  Çalışanlara tavsiyemiz kesinlikle işverenlerin tatlı sözlerine kanmayıp yasal haklarını aramasıdır. Özellikle bazı işverenlerin kendinize açık kapı bırakın, iyi ayrılalım gibi tatlı sözleri söyleyip işçileri kandırdıkları herkes tarafından bilinmektedir. Çalışanların ise duygusal değil profesyonel davranmasını tavsiye ederim.

İşverenlerin profesyonel davranması halinde ne kendileri ne de işçiler mağduriyetleri çıkmaz.

PROJE BİTİĞİNDE YANİ ASIL İŞVEREN İLE ALT İŞVEREN SÖZLEŞMESİ BİTİĞİNDE İŞÇİLERİN HAKLARI

Proje bittiği zaman işveren size aynı şartlarda, aynı koşullarda ve size yakın bir proje sunmak zorundadır. Aksi olması durumda işçi hakları için dava açama hakkı doğar.

İŞVEREN İŞÇİLERİN HAKLARINI DEĞİŞTİRİMİ

Kesinlikle hiçbir hakkınızı değiştiremez. Değiştirdiği zaman ise işçi bunu kabul etmek zorunda değildir. İşçi aynı projede yani asıl işverende çalışmaya devam etmesi halinde ise yeni gelen taşeron firma yani alt işveren ile asıl işveren işçiyi tüm hakları ile devir almış olmaktadır. İşçi asıl işveren ile çalışmaya başladığı zaman veya alt işveren de birinde çalıştığı zaman veyahut asılı işverende kendi bünyesine geçtiğinde kıdeme ve ihbar hakkı talep edemez. Bu hakları isteyen işçi her iki firma ile de ilişkisini kesmesi gerekir.

YILIK İZİN KONUSU 

Alt işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği hâlde aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süresi, aynı işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanır. Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak kazandıkları yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlüdür.

                                                                                                                                               Abdurrahman KONYAR                                                                                               

   Özel Güvenlik Hakları


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık